Czy stojak baby gym stymuluje rozwój dziecka?

0
Czy stojak baby gym stymuluje rozwój dziecka?

 

Czy stojak baby gym stymuluje rozwój dziecka?

Już od pierwszych miesięcy życia powinniśmy dbać o prawidłowy rozwój dziecka. W końcu to właśnie wtedy maluch poznaje świat i uczy się wielu istotnych umiejętności. Dzięki temu jest w stanie poradzić sobie z kolejnymi zadaniami, zaczyna rozumieć, jak funkcjonuje jego ciało czy po prostu odróżnia poszczególne kształty i kolory. Dlatego potrzebne są odpowiednie zabawki, które rozbudzą dziecięcą ciekawość. Jedną z nich jest stojak edukacyjny baby gym. Sprawdź, jak ten stojak wpływa na jego rozwój!

Stojaki edukacyjne baby gym to must have każdego niemowlaka i jeden z najchętniej wybieranych gadżetów wyprawkowych przez mamy na całym świecie. Stojaki baby gym mają wiele zalet i pozytywny wpływ na rozwój małego dziecka. 

 

 

Jak stojak baby gym wpływa na rozwój dziecka?

Percepcja wzrokowa

Dziecko z chęcią będzie patrzeć na poruszające się i wydające różne dźwięki zawieszki baby gym. Stojak w ten sposób wpłynie pozytywnie na rozwój percepcji wzrokowej. Tym bardziej, gdy wybierzesz interaktywny model, a zabawki będą szeleścić i grzechotać. Zabawę połącz z opowieściami, a z pewnością skutecznie zainteresujesz malucha.

 

Motoryka

Interesujące, różnokształtne, a do tego kolorowe zawieszki z pewnością zaciekawią malucha. Dlatego z ogromną chęcią będzie wyciągać rączki w kierunku zabawek. W konsekwencji nauczy się łączyć ręce w linii środkowej ciała. Zacznie też podnosić nóżki, a w końcu całe ciało, do czego przyczyni się stojak baby gym. Pamiętaj tylko, że u najmłodszych dzieci zabawa powinna trwać maksymalnie 30 minut. Zwróć też uwagę na to, aby maluch ćwiczył odruch pchania, a nie ciągnięcia.

 

Motywuje i zwiększa skupienie

Choć drewniany stojak edukacyjny ma dość prostą budowę, to jednocześnie jest to jego zaleta. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że dodatkowe elementy będą odwracać uwagę malucha. Zamiast tego dziecko nauczy się skupiać wzrok na pojedynczym przedmiocie. Szczególnie wtedy, gdy powiesisz jedną zabawkę. Dodatkowo możesz zmieniać  wysokość, na jakiej znajduje się zawieszka. Sprawia to, że niemowlę ciągle zyskuje kolejną motywację do rozwoju – siadania, pełzania, wstawania, chodzenia na nogach lub na czworakach.

 

Kiedy baby gym stojak zainteresuje dziecko?

Stojaki edukacyjne to dobre rozwiązanie dla niemowląt, które uczą się koordynacji ruchowej, odpychania czy po prostu są naprawdę mocno zaciekawione otaczającym światem. Dlatego to właśnie wtedy warto postawić na baby gym. Zauważ, że dotyczy to maluchów po drugim miesiącu życia. W końcu to po tym czasie dziecko zaczyna się jeszcze mocniej interesować różnymi przedmiotami, a do tego radzi sobie już z wieloma bodźcami. Wówczas stojak edukacyjny staje się dla niego ciekawy, a przede wszystkim pobudza do rozwoju. Wielu rodziców stosuje takie zabawki nawet do ukończenia pierwszego roku. Choć wtedy jeszcze ważniejsza jest kontrola z Twojej strony – szczególnie gdy maluch próbuje ciągnąć zabawki. Jednocześnie zwróć uwagę na to, że większość producentów zaleca stosowanie stojaka do 6 miesiąca życia.

 

Jakie zawieszki do baby gym warto wybrać?

Pamiętaj o tym, że zawieszki do stojaka edukacyjnego powinny być stymulujące dla dziecka, a do tego wzbudzać jego zainteresowanie. Wtedy maluch z jeszcze większą ochotą będzie sięgać po zabawki, odpychać je i skupiać na nie swój wzrok. Dobrym rozwiązaniem są zawieszki wykonane z drewna, ponieważ mają formę połączonych ze sobą kulek, co zapewnia mnóstwo bodźców podczas ich dotykania. Możesz też postawić na zawieszki do baby gym z materiału o różnych strukturach. To z pewnością zachęci dziecko do dalszych ćwiczeń. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie baby gym stojak interaktywny Goose Little Dutch.

 

Wybierając pierwsze zawieszki do stojaka edukacyjnego lub wymieniając je na nowe, koniecznie zwróć uwagę na ich kolor. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy typu beż, szarość, biel, pastelowy róż czy błękit, a także naturalne odcienie drewna. One i tak przyciągną uwagę malucha, a zarazem nie będą dla niego zbyt krzykliwe.

Stojak baby gym czy mata edukacyjna?

Na pewno zależy Ci na tym, żeby maluch miał jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Dlatego będziesz musiał zmierzyć się z wieloma wątpliwościami, a mogą one dotyczyć także tego, co warto wybrać – stojak baby gym czy matę edukacyjną. Tak naprawdę każda z tych opcji jest dobra i uczy maluszka wielu przydatnych umiejętności. Ogromnym plusem mat jest to, że dziecko może swobodnie się poruszać na większej przestrzeni – choć oczywiście zależy to od jej wielkości. Poza tym możesz dostosować kolorystykę materiału. Dobrym rozwiązaniem są, chociażby kontrastowe modele. Jednocześnie taka mata może nie być zbyt atrakcyjna dla większych dzieci bądź takich, które jeszcze nie obracają się samodzielnie.

 

Czy w takim razie lepszą opcją jest drewniany stojak edukacyjny? W tym przypadku zabawki są zawieszone, co zachęca maluchy do poruszania nimi i sięgnięcia po nie. Dodatkowo baby gym jest dość mobilny, bo możesz go złożyć, a później położyć w innym miejscu – na podłodze, macie edukacyjnej bądź nad koszem Mojżesza. Zaletą jest także trwałość tej zabawki, przyjazny materiał oraz możliwość wykorzystywania na różnych etapach rozwoju. W końcu kształt i możliwość zmiany zabawek sprawia, że maluchy przez długi czas będą się interesowały tym stojakiem. Zapewnia to m.in. wariant baby gym Jabadabado.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl