Zabawki związane z gotowaniem — dlaczego warto podsuwać je dziecku?

0
Zabawki związane z gotowaniem — dlaczego warto podsuwać je dziecku?

Kuchnie dla dzieci to pomysł na jednocześnie ciekawą i bezpieczną zabawę w gotowanie, pieczenie, przygotowywanie deserów i napojów. Podczas aktywności kulinarnych do malucha docierają różne bodźce słuchowe, wzrokowe, dźwiękowe oraz dotykowe, które naturalnie wymagają przetwarzania sensorycznego. Skutecznie wpływają one zarówno na poszerzanie horyzontów myślowych dziecka, jak i jego zdolności manualne. Kuchnie dla dzieci wspierają rozwój sensoryczny — właśnie temu zagadnieniu poświęcamy dzisiejszy wpis.

Kuchnia drewniana dla dzieci — rozwój intelektualny

Kuchnie zabawkowe to dla dzieci przyjemny sposób na poznawanie rzeczywistości. Uczą się nazywania przyborów, narzędzi i akcesoriów, a także ich prawidłowego wykorzystywania do tworzenia swoich kulinariów. Możliwość przygotowywania pysznych posiłków dla siebie i bliskich sprawia maluchom dużą frajdę, co ważne — wzmaga u nich chęć poznawania świata. Ciekawość wzbudzają produkty i akcesoria produkowane specjalnie do wyposażania kuchni zabawkowych dla dzieci. Zmysłami wzroku i dotyku maluchy uczą się różnicować kształty i wielkości. Dzięki temu ćwiczą swoją spostrzegawczość oraz koordynację ręka-oko. Kuchnie dla dzieci są przeznaczone do kreatywnej zabawy. Przyrządzanie autorskich dań pobudza wyobraźnię. Z kolei odtwarzanie wykonanych ulubionych posiłków ćwiczy percepcję, pamięć i myślenie.

Kuchnie dla dzieci — ćwiczenia motoryki

Kuchnie zabawkowe dla dzieci rozwijają ich motorykę i sprawność ruchową. Służy temu manipulowanie przedmiotami i wykonywanie ruchów, takich jak przekładanie, przechylanie, mieszanie i wsypywanie. Czynności te wymagają bowiem precyzyjnego gestu rąk, dłoni i palców. Dzięki temu kuchnie dla dzieci wzmacniają chwyt. Do zabawy polecane są akcesoria drewniane, ponieważ w przeciwieństwie do tych plastikowych są wytrzymałe i się nie łamią. Takie przedmioty gwarantują bezpieczną zabawę bez ryzyka skaleczenia się. O innych zaletach drewnianych kuchni zabawkowych dla dzieci można przeczytać w tym wpisie. Będzie on pomocny w wyborze najlepszego modelu produktu. Kuchnie dla dzieci do zabawy wzmacniają całe ciało. Przyrządzenie produktów wymaga bowiem użycia pochowanych różnych miejscach akcesoriów, narzędzi i produktów, a to mobilizuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe, zwłaszcza rąk i nóg.

Kuchnie zabawkowe dla dzieci — ćwiczenie zmysłów

kuchnia do zabawy

Kuchnie dla dzieci są idealne do zabawy, która ma ćwiczyć zmysły. Pozwalają maluchom na wyobrażanie sobie, że gotują, smażą i pieką tak jak dorośli. To zasługa przemyślanego wykonania kuchni zabawkowych dla dzieci — są one zazwyczaj wyposażone w wirtualne odpowiedniki lodówki, okapu, piekarnika, płyty grzewczej i inne elementy do tworzenia dań, organizowania przedmiotów i przechowywania produktów. Kuchnia drewniana to dla dzieci sposób na kreatywne wykorzystanie wiedzy zdobywanej od rodzica. Wykonanie autorskich dań motywuje malucha do rozróżniania podstawowych części mowy, bo dzięki nim opowie innym o smaku i zapachu swoich potraw. Kuchnie zabawkowe dla dzieci są wyposażone w naczynia, garnki i sztućce — rozpoznawanie kształtów ćwiczy zmysł dotyku. Innymi słowy, kuchnia drewniana staje się dla dzieci wsparciem do właściwego interpretowania świata i rozumienia jego funkcjonowania.

Kuchnie dla dzieci do zabawy samodzielnej lub w grupie

Kuchnie zabawkowe mogą być dla dzieci zachęcającym sposobem do nauki liczenia, jeśli będą musiały rozłożyć odpowiednią ilość talerzy, kubków i sztućców dla siebie, rodziny czy misiów. Zakup drewnianego liczydła może ułatwić maluchowi to zadanie. Warto wyposażyć kuchnie dla dzieci do zabawy w różnorodne akcesoria, aby podczas czynności składania i rozkładania malec uczył się kolorów i figur. Bezpieczne poznawanie świata gotowania rodzi też zdolności do analizowania, wyciągania wniosków i weryfikowania zdobytych informacji. Kuchnie dla dzieci uczą je samodzielnej zabawy. Maluchy mogą także gotować wspólnie — wówczas uczą się podziału obowiązków i zasad koleżeństwa. To też sprawia, że kuchnie zabawkowe dla dzieci są chętnie wybierane na prezenty świąteczne. O innych — tak samo oryginalnych — pomysłach i inspiracjach można przeczytać w tym wpisie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl