Kołyska dla niemowlaka - czy będzie dobrym wyborem dla dziecka?

0
Kołyska dla niemowlaka - czy będzie dobrym wyborem dla dziecka?

Przygotowanie pokoju dla niemowlęcia obfituje w liczne dylematy. Wielu przyszłych rodziców spędza znaczną ilość czasu, wybierając wyposażenie, które będzie funkcjonalne i komfortowe dla nowego członka rodziny. Im bliżej rozwiązania, tym wyraźniejsza staje się oś sporu: czy zdecydować się na kołyskę dla niemowlaka, czy może lepiej wybrać łóżeczko? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Zarówno kołyski dla niemowląt, jak i łóżeczka mają swoje warte uwagi zalety i zdecydowane wady. W tym wpisie rzucimy nieco więcej światła na kołyskę dla dziecka i pomożemy rodzicom odnaleźć produkt, który doskonale spełni ich oczekiwania i będzie wspomagać prawidłowy rozwój szkraba.

Jakie są plusy kołyski dla niemowląt?

Kołyska dla niemowląt przypomina małemu człowiekowi o beztroskim czasie spędzonym w łonie matki. Rytmiczne kołysanie w naturalny sposób budzi w dziecku pozytywne wrażenia, koi jego niepokój i utrwala w nim poczucie bezpieczeństwa, niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Kołyski dla niemowląt nieco wyręczą rodziców zmęczonych wielogodzinnym bujaniem marudzącego, popłakującego dziecka w swoich ramionach. Do tego niemowlętom bardzo często dokuczają kolki lub częste budzenie się, a kołyska stanowi doskonałą odpowiedź na szczególne potrzeby malca.

Właściciele niewielkiej powierzchni mieszkaniowej z pewnością docenią praktyczny wymiar kołysek dla niemowląt. Niewielkie rozmiary, szczególnie w porównaniu do łóżeczka, sprawią, że zmieści się ono zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w sypialni rodziców. Taką kołyskę można łatwo umiejscowić obok łóżka, dzięki czemu przez całą noc możesz mieć oko na swoją pociechę. Nie musisz nawet wstawać, by nieco ją rozbujać i utulić dziecko do snu.

Ponadto, kołysanie wywiera udowodniony naukowo, bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Wybór kołyski dla niemowlaka stymuluje jego układ nerwowy, szczególnie obszar przedsionkowy w rozwijającym się mózgu. Bujanie malucha już w niedalekiej przyszłości zaowocuje lepszą równowagą, zdrową postawą i umiejętnościami szybszego uczenia się.

Kołyski dla niemowląt wyróżnia także atrakcyjna cena, na co zwrócą uwagę rodzice przytłoczeni ogromem dziecięcych wydatków.

Jakie są minusy kołysek?

Choć kołyska dla niemowlaka to rozwiązanie o wielu zaletach, to można w niej dostrzec także wiele wad, które należy wciąż pod uwagę, dokonując wyboru. Przede wszystkim, z kołyski dziecko bardzo szybko wyrasta i już w około 6 miesiącu życia nie spełnia ona swojej funkcji. Wręcz przeciwnie - gdy niemowlę zacznie samodzielnie siadać, to warto zrezygnować z niej ze względów bezpieczeństwa - z rozbujanej kołyski dziecko może łatwo wypaść i zrobić sobie krzywdę. Ponadto, mniej więcej pół roku od narodzin maluchy potrzebują twardszego materaca.

Kołyska dla niemowląt w późniejszym wieku staje się również dodatkowym obciążeniem dla rodziców. Często kołyski nie mają ruchomych ścianek, przez co wyciąganie i umieszczanie w niej szybko rosnącego dziecka z każdym dniem wymaga od zapracowanych rodziców coraz większych nakładów sił.

Dodatkowo, jeśli kołyska dla niemowlaka nie ma wbudowanego mechanizmu blokowanych płóz, to niemożliwe staje się zamontowanie przewijaka, co jest dodatkowym utrudnieniem.

Poważną wadę może stanowić także atrakcyjność rozbujanej kołyski dla niemowląt w oczach starszych dzieci. Kilkuletnie maluchy, zainteresowane obiektem, mogą zbyt mocno go rozkołysać, co może skutkować przykrym wypadkiem.

Jaka kołyska będzie najlepsza?

kołyska dla niemowlaka

Nowoczesne kołyski dla niemowląt z pewnością okażą się ogromnym udogodnieniem dla wielu rodziców. Pojawia się więc pytanie: na jaką kołyskę się zdecydować? Najczęstszym wyborem rodziców jest kołyska drewniana - idealna dla dziecka, które dopiero zaczyna poznawać otaczający go świat. Drewniana kołyska horyzontalna dla niemowlaka to klasyczny wybór niezwykle ceniony przez przyszłe matki i ojców, szczególnie tych niezaznajomionych z tematyką mebli dziecięcych. Niewielki rozmiar sprawia, że można ją postawić tuż obok łóżka, w polu widzenia rodziców.

Wybierając kołyskę dla niemowląt, należy sprawdzić, czy charakteryzuje ją optymalna głębokość i czy nie jest naszpikowana elementami o ostrych krawędziach. Nowoczesne kołyski dla niemowląt powinny również mieć możliwość zdjęcia pokrycia z materaca. Odradzamy nabywanie kołysek intensywnie pachnących lakierem lub farbą - ostry zapach z pewnością będzie drażnił delikatny nosek szkraba.

Kołyska dla niemowlaka na miarę Twoich potrzeb

Wybierając kołyskę dla niemowlaka, dobrze jest przejrzeć wszystkie oferty i podjąć decyzję adekwatną do obecnych potrzeb rodziców. Każdy rodzaj kołyski ma swoje plusy i minusy. Z pewnością warto wziąć pod uwagę domowy budżet i indywidualne oczekiwania, zarówno od strony praktycznej, jak i czysto wizualnej. Kołyski dla niemowląt powinny doskonale współgrać z resztą mieszkania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl