Krzesełka do karmienia - kiedy można je wdrożyć?

0
Krzesełka do karmienia - kiedy można je wdrożyć?

Wspólne spożywanie posiłków jest nieodłącznym elementem budowania więzi rodzinnych. To naturalne, że wielu rodziców nie może doczekać się chwili, gdy niemowlę wspólnie z nimi zasiądzie do stołu. Do tego na pewnym etapie rozwoju konieczne staje się wprowadzenie do diety malucha stałych pokarmów. Idealnym rozwiązaniem są krzesełka do karmienia, które pozwolą dziecku poznawać nowe smaki w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Z każdym dniem smyk staje się coraz ciekawszy otaczającego go świata, a dostosowany do jego potrzeb fotelik będzie świetnie stymulował jego prawidłowe dorastanie. Pozostaje jednak pytanie: od kiedy można stosować takie krzesełko do karmienia i jakie wybrać? Odpowiemy na to w dzisiejszym wpisie.

Od kiedy krzesełko do karmienia?

Najlepszym momentem na wprowadzenie do życia dziecka krzesełka do karmienia jest moment, w którym maluch nauczy się przyjmować siad z podporem. To pozycja siedząca, w której opiekun pomaga niemowlęciu w odpowiednim ustawieniu miednicy i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dietę malucha należy zacząć poszerzać od 6 miesiąca życia, a więc wtedy, gdy jego ciało nie jest jeszcze dostosowane do długotrwałego przebywania w tej postawie. Miednica dziecka nie jest wówczas wystarczająco stabilna, aby umożliwić mu samodzielne przyjęcie bezpiecznego siadu, czyli takiego, w którym wychylenie do przodu wynosi około 10 stopni.

krzesełka do karmieniaUmiejętność panowania nad ruchem dolnych części ciała przychodzi na późniejszym etapie rozwoju niż w przypadku górnych części. Dziecko, które umie siadać z podporem, nabyło już jednak zdolności w zakresie kontroli głowy, obręczy barkowej i wyższych partii tułowia. Nowoczesne krzesełka do karmienia pomagają maluchowi w zajęciu prawidłowej postawy, skutecznie zapobiegając deformacjom kręgosłupa. Należy pamiętać, aby czas siedzenia ograniczyć do minimum i zawsze upewnić się co do bezpiecznego ułożenia miednicy brzdąca. Jest nim postawa pośrednia, w której dziecko obciąża guzy kulszowe, a jego ciało jest aktywne, proste i nie przechyla się w żadną stronę.

Barki malucha powinny znajdować się wysoko i nie wysuwać się przy tym naprzód. Należy także zadbać o to, aby nóżki dziecka były zgięte w stosunku do reszty ciała pod kątem 90 stopni, a stópki - odpowiednio podparte. Kiedy niemowlę zacznie się kiwać i tracić równowagę w podparciu oznacza to, że nadeszła pora na wyjęcie go z fotelika. Krzesełka dla dzieci niwelują ryzyko zadławienia się i chronią rozwijający się kręgosłup przed deformacjami i urazami. Dlatego warto wprowadzić je do kuchennego asortymentu, gdy tylko maluch osiągnie odpowiedni wiek.

Jakie krzesełko do karmienia wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Obecnie możemy przebierać w morzu ofert dotyczących krzesełek dla dzieci, dlatego podczas wyboru warto wziąć pod uwagę niezbędne kryteria. Właściwie dobrany produkt pozwoli maluchowi próbować pierwszych stałych potraw w komfortowy i bezpieczny dla niego sposób.

Odpowiednia stabilizacja i solidne podparcie

Tak jak wspomniano, 6-miesięczne dziecko nie nabyło jeszcze umiejętności samodzielnego przyjmowania pozycji siedzącej. Dlatego ważne jest to, aby krzesełko zapewniało mu możliwość odpowiedniej stabilizacji miednicy i stanowiło podparcie dla kręgosłupa. Należy zadbać, aby fotelik nie był zbyt duży i nie był wykonany ze śliskiego materiału. Należy unikać bardzo miękkich krzesełek do karmienia, gdyż dziecko będzie się w nim zapadać, co uniemożliwi przyjęcie bezpiecznej postawy. Nie będzie go także motywowało do pracy nad poprawą kontroli nad ruchami własnego ciała. W takim wypadku doskonale sprawdzą się specjalne, twarde wkładki, dzięki którym idealnie dostosujemy krzesełko do potrzeb malucha.

Możliwość regulacji

Niemowlę rozwija się bardzo szybko i zanim jego rodzice się obejrzą, to może okazać się, że zakupione akcesoria są zbyt małe. Nowoczesne krzesełka dla dzieci posiadają możliwość regulacji głębokości i szerokości fotelika, które pozwalają dostosować je do etapu rozwoju każdego malucha. Warto też zadbać o opcję kalibracji wysokości, na której znajduje się tacka, a idealnie gdyby model umożliwiał jej całkowite odpięcie. Pewnym rozwiązaniem są także wkładki, lecz wystarczą one tylko do pewnego momentu. Aby móc bezpiecznie korzystać z krzesełka przez całe lata, to obowiązkowo należy wybrać takie z opcją regulacji.

Podparcie dla stópek

Bezpieczne krzesełka dla dzieci muszą zostać wyposażone w wygodne podparcie dla stópek. To niezbędny element, aby zapewnić maluchowi odpowiednią stabilizację postawy podczas jedzenia. Należy wybrać takie z możliwością regulowania wysokości podnóżka - niemowlę szybko rośnie, a jeszcze dynamiczniej zmieniają się jego potrzeby. Opcja dostosowania podparcia do wzrostu dziecka gwarantuje mu komfort i prawidłowy rozwój, a także sprawia, że krzesełko posłuży mu znacznie dłużej.

Praktyczność

nowoczesne krzesełka do karmieniaNie należy zapominać o tym, że wysokiej jakości krzesełka do karmienia są praktyczne w codziennym użytkowaniu. Powinny być łatwe w czyszczeniu, gdyż niemowlę nie ma jeszcze skoordynowanych ruchów, dlatego często posiłki lądują wszędzie tylko nie w jamie ustnej malucha. Do tego dzieci uwielbiają bawić się jedzeniem, co dodatkowo zmusza do wyboru modelu fotelika, którego posprzątanie będzie proste i szybkie. Warto wybrać także krzesełko z możliwością składania. Dzięki temu świetnie sprawdzi się ono w mniejszej przestrzeni mieszkaniowej i będzie wygodniejsze podczas przenoszenia i transportu autem.

Tworzywo wykonania

Nowoczesne krzesełka do karmienia są zazwyczaj produkowane z drewna lub plastiku. Dokonując wyboru co do tworzywa, warto wziąć pod uwagę jakość wykonania, funkcjonalność i wygodę dziecka. Należy zainteresować się takimi krzesełkami do karmienia, które są trwałe i stabilne, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort i bezpieczeństwo siedzącego w nim malucha. Idealne będą modele wielofunkcyjne, dzięki którym można łatwo dostosować fotelik do zmieniających się oczekiwań niemowlęcia. W przypadku niektórych drewnianych krzesełek dla dzieci należy pamiętać o tym, aby dobrać do nich odpowiedni ochraniacz będący osłoną dla pleców przed twardymi elementami.

Krzesełka do karmienia - idealny sposób na naukę spożywania posiłków

Na pewnym etapie rozwoju malucha krzesełka do karmienia odgrywają ważną rolę w nauce spożywania stałych posiłków. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo dziecka podczas poszerzania jego diety w stałe, bardziej zróżnicowane pokarmy. Pozwalają także uczestniczyć dziecku w życiu rodzinnym: maluch może towarzyszyć rodzicom podczas wspólnego obiadu w wygodnej i dostosowanej do jego potrzeb przestrzeni. Warto wybrać akcesoria, które będą komfortowe i funkcjonalne, a przez to stymulujące prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl